Állások
A legtöbb Wing Chun stílus összesen hét állást tartalmaz. Alapszinten ebből is csak három állást használnak. Ezek: a Yi ji ma, vagy Yi ma, a Cho ma, és a Bik ma.
Yi ji ma
A stílus alapállása a Yi ji ma, vagy Yi ma (Er zi ma, Er ma azaz a Kettes Írásjegy Állás, vagy Kettes Állás). Az alapvető mozgásformákat mindig ebből az állásból hajtjuk végre. A Yi ma-ban a testsúly egyenletesen oszlik el a két lábon. Az állás kb. csípő szélességű, ami elegendő ahhoz, hogy kellően stabil legyen, ugyanakkor könnyedén el lehet belőle mozdulni bármely irányba, illetve a lábhasználatot is lehetővé teszi. Használatakor szembefordulunk az ellenféllel, ami a két kéz egyenlő használatát teszi lehetővé (Ami persze azt is jelenti, hogy a Wing Chun megfelelő szintű használatához mindkét kezet egyformán kell tudni használni mind a védekezésnél, mind a támadásnál.). A gyakorló itt találkozik először a Yin-Yang elv gyakorlati használatával, ugyanis a felsőtest Yin (lágy, rugalmas, hajlékony), hogy szabadon és gyorsan tudjuk használni a kezünket, deréktól lefelé viszont Yang (szilárd, határozott, stabil), hogy erős alapot teremtsünk a technikáknak. Ha az elv sérül (nem elég szilárd a tartás, vagy túl merev a felsőtest – akár a kar, akár a hát), a támadó ereje elsodorja a gyakorlót.
Az állás felvétele:
Álljunk egyenesen, zárt lábakkal, laza tartásban (1. kép).
Ökölbezárt kezünket vigyük a csípőhöz (2. kép), majd emeljük a mellkasunkhoz.
Rogyasszuk a térdünk, majd lábujjpárnán fordulva nyissuk szét a sarkunkat (3. kép),
majd a sarkunkon fordulva nyissuk szét a lábfejünk (4. kép),
majd újra a sarkunkat fordítsuk ki úgy, hogy a lábfejek enyhén befelé nézzenek (5. kép).
A Yi ji ma oldalnézetben.
Ha kényelmetlen a Yi ma használata, használjuk a Párhuzamos állást!
Párhuzamos állás
Kb. csípőszélességű, párhuzamos lábállású, enyhén rogyasztott tartás. A hát egyenes, felsőtest és csípő laza. Az állás szélessége, és hogy mennyire "ülünk bele", az attól függ, hogy mi az, amit még kényelmesnek érzünk, s amiből könnyedén el tudunk mozdulni bármelyik irányba.
A Yi ma használatánál gyakori hiba, hogy két pontban, a térdnél, illetve a keresztcsontnál túl feszesen tartja a testét a gyakorló. Ez lépés indításánál, vagy lábvédésnél különösen veszélyes. A párhuzamos állás használata ezekben könnyebb. A Déli Daru több iskolájában, illetve némelyik Wing Chun stílusban ebben a formájában létezik az állás.
Cho ma
A Cho ma-t (Zuo ma, Ülő - ló - állás) többnyire a Yi ji ma-ból kiindulva használjuk, amikor a védekezésnél elfordulunk, vagy ellépünk. Ez megadja az állás felvételének módját is: Egyszerűen a Yi ma felvétele után maximum 45 fokban elfordulunk valamelyik irányba. A fordulásnál a testsúly nagyobb része a fordulás irányában lévő lábra kerül.
Bik ma
A harmadik alapvető tartás a Bik ma (Bi ma, Előretörő állás). Alapvetően kétféle módon szoktuk felvenni. Vagy Yi ma-ból (Cho ma-ból) elfordulunk valamelyik irányba, vagy a középvonalunkon előrelépünk, úgy hogy a csípő a Yi ma-hoz hasonlóan előre nézzen, s a testsúly zöme a hátsó lábon legyen.
A következő négy állás igazából a Wing Chun magasabb szintű formáihoz kapcsolódik, ezért sok Wing Chun ág mai napig csak haladó szinten oktatja. A Diu ma a Biu Ji-ban fordul elő elsőként, a Paan ma a Muk Yan Jong Faat formában, a Ma bou és a Gung ma a fegyveres formáknál jelenik meg.
Gung ma
A Gung ma (Gong ma, Íj állás) a támadó állás déli változata, északi változatánál rövidebb, nagyjából csípő szélességű állás. Többnyire Yi ma-ból való előrelépésnél, vagy visszalépésnél használjuk. Küzdelem közben ez a leggyakrabban alkalmazott alapállás.
Nagyjából csípőszélességű állás, az első láb sarka és a hátsó lábujja között kb. egy lábfej széles távolság van. Lábfejek, térdek és a felsőtest előre néz. A hát egyenes, a hátsó láb térde is hajlított, a súlypont középen van.
Ma bou
A Ma bou (Ma bu, Ló állás) inkább csak a fegyveres gyakorlatoknál használatos. Pusztakezes alkalmazásoknál a váll lökéseknél, illetve néhány kézszabadításnál fordul elő. Ugyanúgy vesszük fel, mint a Yi ma-t, de a lábfejeket párhuzamosig nyitjuk, majd süllyesztjük a súlypontunkat.
Diu ma
A Diu ma-t (Diao ma, Lógó állás) ugyanolyan formában használjuk, mint a Bik ma-t. A különbség, hogy itt a súly kicsit hátrébb kerül, s az első lábnak csak a lábujjpárna része érinti a földet.
Paan ma
A Paan ma (Ban ma, Elfordított állás) a legritkábban használt állás a stílusban. Gyorsan ki lehet térni egy támadás elől a használatával, de nem szabad hosszan fenntartani, mert túl könnyen támadható. Bármely állásból felvehető egy keresztlépéssel. A testsúly nagyobbik része a keresztező lábra kerül.